Školní parlament

Školní parlament se skládá ze zástupců jednotlivých tříd od 5. do 9. třídy, kteří se zabývají řešením problémů školy a návrhy žáků. Parlament se schází jednou měsíčně. Prostřednictvím školního parlamentu komunikují žáci s vedením školy, dozvídají se nové informace o dění ve škole a podílejí se na přípravě různých akcí.

Školní parlament je prostor pro zapojení žáků do života školy. Podporuje jednak zodpovědnost žáku za vlastní vzdělávání, jednak umožňuje podíl na chodu školy. Zástupci Školního parlamentu se pravidelně setkávají na pracovních schůzkách, na nichž přednášejí návrhy a připomínky svých spolužáků ke vzdělávacímu procesu, školnímu prostředí, vzájemnému soužití. Školní parlament předkládá podněty, otázky a návrhy vedení školy i učitelům. Snaží se vzájemně najít optimální řešení. Školní parlament je prostředkem pro přenos informací mezi všemi třídami, napomáhá spolupráci mezi jednotlivými ročníky.

Svou činnost Školní parlament zaměřuje na:

• zlepšení postoje každého žáka ke školní práci, vzájemnou pomoc žáků
  • hygienu a bezpečnost ve škole, pomoc při zajišťování čistoty a pořádku s cílem odstraňovat lhostejnost a nezájem
  • podíl při organizování chodu školy

Školní parlament má povinnost:

• prostřednictvím svých zástupců spolupracovat s vedením školy, učiteli i ostatními zaměstnanci školy a vycházet přitom ze závazných
    pravidel školy
  • respektovat společenská pravidla a dodržovat zásady slušného chování
  • dbát na tradici školy a dbát na její dobrou pověst
  • přijmout plnou morální zodpovědnost za své iniciativy
  • být reprezentantem školy

Školní parlament má právo zejména:

• vyjadřovat se k problémům školy a mimoškolní činnosti
  • podílet se aktivně na veškerém životě školy
  • přednést své návrhy vedení školy i vyučujícím

Cíl Školního parlamentu:

1. Zprostředkovat výměnu informací mezi žáky, učiteli, vedením školy a zaměstnanci školy.
  2. Předcházet negativním jevům jako jsou šikana, ubližování druhým, ničení majetku školy.
  3. Připomínat dodržování školního řádu.
  4. Pomáhat s organizací akcí tříd.
  5. Řešit připomínky a návrhy žáků na lepší chod školy.