Osmáci už z hodin výchovy ke zdraví vědí o závislostech na drogách a jinách návykových látkách. Díky divadelnímu představení Vsadíš se?, které pro ně ve třídě odehrál spolek Divadelta, zjistili, že existují i závislosti nelátkové.

Interaktivní zážitkové představení zobrazovalo závislost na mobilu a na hazardním sázení. Hlavní hrdina Patrik bez mobilu nebyl schopný fungovat, ještě výrazněji se to projevilo, když jej začal využívat k sázení na sportovní výsledky. Díky penězům od babičky a kamarádce starší 18 let mohl sázet bez omezení. Když se mu dařilo, užíval si vyhraných peněz. Když se mu nedařilo, musel řešit problém chybějících peněz - sázel znovu a znovu.

Celé představení bylo koncipováno jako interaktivní a zážitkový preventivní program. Poskytovalo svým divákům prostor k diskuzi (kterého smysluplně využili Naty, Mája, Beru, Sára, Adam Ala., Elda, Kiki a Kamča) a také možnost vstoupit do děje a svým chováním v roli jej zvrátit, resp. změnit k lepšímu (to se podařilo Adamovi Alt. v roli Patrika a Kiki v roli Patrikovy přítelkyně).

Kristýna Matějíčková